Joga+pilates
Yoga a její filosofie:
V staroindickém jazyku – Sanskrtu znamená jóga „sjednocení“. Tedy sjednoťte vaše tělo, ducha i mysl. Nechte se unášet krásou a přesností pohybu jógových ásán. Naučte se správně dýchat a pokuste se nahlédnout do tajů jógy a meditace.
Chcete se věnovat různým druhům jógy, meditaci, pilates nebo hledáte dokonalý odpočinek a uvolnění? V klidném prostředí Mladečských jeskyní se nachází studio jógy a biorezonance.
Pokud toužíte po individuálním přístupu a rodinné atmosféře, přijďte za mnou.
Těším se na Vás
Petra Schneiderová
Power Jóga – dynamické cvičení, které využívá základy jógy („pozdrav slunci“ a jógové ásány) – vyrovnává svalové dysbalance (porucha hybného systému) a obnovuje přirozenou pružnost páteře.
Hatha Jóga – znamená také měsíc a slunce, tedy sjednocení a vyvážení slunečního a měsíčního principu na základě prováděných cvičení. Jóga, při které dochází ke sladění pohybu těla s dechem. Cvičí se klasické jógové ásány, které se provádějí v delších výdržích a jsou provázeny výukou správné dechové techniky, relaxace a koncentrace. Toto cvičení působí nejen na svaly, ale také na optimální funkci vnitřních orgánů a endokrinních žláz. Klade důraz na vnímání plynulosti pohybu a uvědomování si sama sebe.
Yin jóga – je jógou klidovou, jemnou a tudíž úplným opakem k dynamickým formám cvičení. Propojí vaše tělo s vaší myslí prostřednictvím vašeho nádechu a výdechu. Zaměřuje se především na spodní (jinovou) část těla – spodní část páteře, pánev, klouby a dolní končetiny. Pozice v Yin józe vám udělají radost svou jednoduchostí a účinností, zklidněná hlava poděkuje.
Energetická pole – čakry
Hlavních čaker je 7 + aura. Vedlejších čaker je cca 88.000. Šest čaker je uvnitř nás a ovlivňují činnost vnitřních orgánů, endokrinních žláz, ale i naše emoce.
Každé čakře je přiřazena barva, bylina i drahý kámen. Nacházejí se v hlavním kanále tzv. Sušumě. Nejlépe je tohle patrné u malých dětí. Když se podíváte na malé děti, tak na nich skvěle vidíte to, co se v józe praktikuje.
Oni dýchají tak, jak vás v józe učím. Když jsou unavené, zvedají zadek nahoru (do pozice suméruásana – hora, střecha, pyramida, pes), protože oblastí dna pánevního prochází energie.
Děti se stále točí, čímž harmonizuji tok energetických polí – čaker.
Kapálabháti – pročištění čelní dutiny
Provedení:
- Lehce se předkloňte a 25–50x vydechujte vzduch krátce a prudce nosem a nadechujte se ústy. Během celého cvičení zůstávají ústa pootevřená (pro vyrovnání tlaku).
- Cvičení je možné provádět oběma nosními dírkami najednou nebo jen jednou nosní dírkou tak, že druhá nosní dírka se z vnější strany uzavře prstem. (Kapálabháti děláme spontánně např. při smrkání.)
- Po provedení kapálabháti bychom měli 1–2 minuty odpočívat.
Účinky: Cvičení osvěžuje a dodává novou energii, prokrvuje celou oblast čela a nosu, pomáhá při zánětech čelních a vedlejších dutin, pročišťuje nos a posiluje dýchací orgány, odstraňuje stres a celkově zklidňuje, zjasňuje myšlenky a logické uvažování. Pokud ho provádíme před meditací, přináší nám vnitřní klid.
Pozor: Zpočátku může kapálabháti vyvolat lehkou závrať, která však po několika cvičeních většinou ustoupí.
Pilates
Pro Josepha Hubertuse Pilata představovalo centrum síly –břicho – kyčelní klouby – bederní oblast zad – hýžďové svaly.Sám tvůrce dbal na precizní aktivaci centra síly, ze kterého vycházelo vše. Cvičení Pilates vyžaduje nejen naši koncentraci na jednotlivé provedení Pilates cviků, ale také zpětnou kontrolu při provádění pohybu. Určuje meze, přes které bychom neměli násilně pokračovat v pohybu, nejen u Pilates , ale i u jógových cvičení. To je možné pouze při pomalém a uvědomělém pohybu – ne při švihovém a rychlém cvičení. Dech a funkce bránice svalově stabilizují naší páteř ( aktivují svaly uložené nejhlouběji u páteře ) a mají tak velký vliv na bezbolestná záda, páteř a klouby. Je velice obtížné hned na začátku docílit správného dechu. Většina z nás dýchá povrchně a to ještě jen do hrudní části. Bránice se nemůže pořádně oploštit – rozvinout dolů a tak zabezpečit řádnou aktivaci hlubokého svalového stabilizačního systému páteře.
,,ČÍM POMALEJŠÍ KONTROLOVANÝ POHYB, TÍM VĚTŠÍ ZÍSKÁME SÍLU.“